Kurs kosztorysowania

Kosztorysowanie to intratny zawód. Zawód, który wymaga jednak wykształcenia technicznego (najlepiej o profilu budowlanym), a w czasach obecnych także znajomości podstaw obsługi komputera.

Jeśli pragniesz uzyskać kwalifikacje z zakresu sporządzania kosztorysów robót budowlanych, poznać zasady sporządzania przedmiarów robót, opanować zasady wykonywania kosztorysów inwestorskich przy wykorzystaniu programu komputerowego - zapraszamy na kurs.

kurs Norma PRO

BIK Edukacja Krzysztof Kundziewicz

posiada wpis do rejestru instytucji szkoleniowych,

nr ewidencyjny 2.20/00046/2013

Uczestnicy otrzymują Zaświadczenie o ukończeniu kursu
wydawane na podstawie § 18 ust. 2 Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej
z dnia 11 stycznia 2012
w sprawie kształcenia ustawicznego w formach pozaszkolnych
(Dz. U. 2012 Nr 34 poz. 186).

Program kursu:

1. Wprowadzenie do kosztorysowania

Teoria kosztorysowania, Przeznaczenie kosztorysu, Podstawowe definicje i pojęcia, Rodzaje kosztorysów - ich cele i funkcje, Podstawy sporządzania kosztorysów, Przykłady, Wprowadzenie do kosztorysowania, Układ kosztorysu, Formuły ceny kosztorysowej, Baza normatywna nakładów rzeczowych - układ katalogów, ich treść i zakres stosowania, Bazy cenowe, Przykłady

2. Wprowadzenie do programu kosztorysowego

Ogólne zasady instalacji i posługiwania się programem, Widoki i możliwości dopasowania programu do swoich potrzeb, Konfigurowanie podstawowych opcji programu mających wpływ na kalkulowaną wartość tworzonego kosztorysu, Bezpieczna praca z programem, Sporządzanie kopii awaryjnych

3. Praca na programie do kosztorysowania – podstawy

Rodzaje kosztorysów w programie - różnice i zasady pracy w programie, Przykłady

4. Praca na programie do kosztorysowania - okno z katalogami norm

Posługiwanie się bazą katalogów norm, budowa katalogów nakładów rzeczowych, posługiwanie się lista skróconą, wyszukiwanie pozycji, wstawianie pozycji do kosztorysów lub przedmiarów, korzystanie z podpowiedzi wynikających z opisów ogólnych i szczegółowych, Mechanizm interpolacji i ekstrapolacji

5. Praca na programie do kosztorysowania - funkcje przedmiaru

Przedmiar/obmiar - wprowadzanie pozycji, opisywanie pozycji przedmiarowych, obliczenia i odwołania, sumy częściowe, Wstawianie pozycji katalogowych, modyfikacja pozycji z tytułu nietypowych warunków wykonywania prac, współczynniki, nakłady RMS, edycja pozycji kosztorysowych, zmiana typu pozycji kosztorysowych: szczegółowych i uproszczonych, Ćwiczenia

6. Zasady przedmiarowania

Ogólne zasady przedmiarowania robót budowlanych. Przykłady.

7. Praca na programie do kosztorysowania – wycena

Sporządzenie kosztorysu na podstawie dokumentacji projektowej, Składniki kalkulacyjne ceny kosztorysowej, Działy kosztorysu - tworzenie i modyfikacja, Wykorzystanie słownika CPV, Bazy cenowe - wybór cenników i posługiwanie się bazą cen w celu wyceny kosztorysu, import cenników, tworzenie cenników własnych, współpraca z serwisem Intercenbud.

8. Praca na programie do kosztorysowania - analiza cen, zmiana cen, tworzenie kosztorysu na bazie przedmiaru robót

Podsumowanie kosztorysu - tabela narzutów, modyfikacja kosztów i narzutów. Wycena kosztów transportu, kosztów jednorazowych sprzętu i czasu pracy rusztowań. Tworzenie kalkulacji własnych i zapis pozycji do katalogów własnych. Wpływ parametrów programu na wartość końcową kosztorysu. Analiza kosztorysu. Strona tytułowa. Wydruki kosztorysów i zestawień. Sprawdzenie stopnia zaawansowania uczestników i ewentualne przypomnienie zagadnień. Przedmiarowanie funkcje importu obmiarów, wstawianie rysunków, współpraca z programem Wykopy; Dostrajanie kosztorysu – upraszczanie wycen, sprawdzanie kosztorysu, porządkowanie danych, uzupełnianie informacji o kosztorysie, łączenie pozycji i nakładów RMS.

9. Praca na programie do kosztorysowania - funkcje zaawansowane

Pozycje scalone i cenniki cen jednostkowych obiektów lub robót budowlanych. Rejestracja zmian; zaawansowane sprawdzanie i porównywanie kosztorysów. Zabezpieczenie kosztorysów hasłem. Kosztorysy wariantowe. Kosztorysy wg FIDIC. Kosztorysy złożone. Rozliczanie robót. Kalkulacja kosztorysu w walutach obcych, wartość końcowa kosztorysu w różnych walutach. Wymiana danych z innymi programami kosztorysowymi lub planistycznymi np. MS Excel, MS Project. Wydruki kosztorysów i zestawień – wybór zakresu i ustawień wydruków, style wydruków. Powtórzenie i sprawdzenie umiejętności uczestników.

Czas szkolenia: 40 h

Cena: sprawdź w terminarzu

Zapraszamy do zapisów poprzez formularz

Po szczegóły zapraszamy pod numery: (85) 7440064 i 503337242